Kostelec nad Labem

Soutěž dráčka Hasíka - 2. díl

Hasiči

 úvod


Ahoj děti,!

jestlipak víte, co to jsou hasicí přístroje? Že už jste o nich něco zaslechly? To my draci musíme o hasicích přístrojích vědět úplně všechno. Dokonce se o nich učíme v naší dračí škole. To jste nevěděly? On totiž každý, kdo používá oheň (třeba u sporáku, nebo u táboráku), by měl také umět používat hasicí přístroje a hlavně je znát. Že už je znáte? Tak dobře. Pomůžeme společně těm nejmenším, aby je také znali. A vy si všechno alespoň zopakujete …

Hned na začátek si musíme připomenout, že i když se to nezdá, tak přenosný hasicí přístroj je docela těžký, a proto jej mohou používat jen dospělí lidé nebo kluci a holky, co už skoro dospělí jsou. Také je důležité vědět, že se hasicí přístroj používá jen na začínající, malý požár. No a jak takový požár vypadá? Představte si třeba malý táboráček, nebo když hoří třeba samotný odpadkový koš (a nic kolem). Takovou velikost může mít malý začínající požár.

Nejjednodušší rozdělení hasicích přístrojů je podle jejich náplně. Náplní totiž nemusí být vždycky jen voda, jako je to u hasicího přístroje vodního. Já vám teď vyjmenuji ty další. Takže, kromě vodního hasicího přístroje máme ještě hasicí přístroj práškový, pěnový a sněhový (CO2). Alespoň tyhle čtyři bychom všichni měli znát jako malou násobilku. Kdyby přece jenom někdo z vás zapomněl, tak se jenom mrkněte na nálepku, která je na každém hasicím přístroji, a hned budete chytřejší. Můžete se kouknout třeba hned zítra ve škole, jaké tam máte "hasičáky". Někteří rodiče si domů pořídí takový malinký hasicí přístroj-spray. U něj není důležité, čím je naplněný, ale je důležité vědět, že nám pomůže uhasit třeba hořící olej na pánvičce v kuchyni. Takový bývá označený písmenem F.

Další rozdělení hasicích přístrojů je podle jejich použití. Každý musí vědět, že vodou ani pěnou, která vlastně není nic jiného než napěněná voda, se NESMÍ HASIT ELEKTŘINA! Voda dobře hasí třeba dřevo a papír. No a co tedy použít na elektřinu? Na elektřinu (zařízení, nebo nářadí pod elektrickým napětím) se smí použít jenom práškový, nebo sněhový hasicí přístroj (!) a někdy stačí i obyčejný písek.

Kromě hasicích přístrojů máme ještě také nástěnné hydranty. Ty najdete třeba v panelácích nebo ve školách. Jsou to ty červené krabice s velkým červeným písmenem H v bílém kruhu. Krabice může mít ale i jinou barvu, nebo je prosklená. Pokud není na krabici velké písmeno H, je tam zpravidla obrázek smotané hadice a plamenů. Nástěnné hydranty se nesmí otevírat jindy než v případě požáru a proto vám zvědavcům alespoň řeknu, co vlastně skrývají: je tam hasičská proudnice, hadice a také kohout, kterým se pouští voda.

Ještě jednou si tedy připomeňme, že vy děti, nesmíte ještě používat ani hasicí přístroj, ani požární hydrant! Protože si však někteří dospěláci málo všímají, můžete jim alespoň poradit, kde mají tohle zařízení hledat a k čemu slouží.

Slyšeli jste už někdy o tom, že oheň je dobrý sluha, ale zlý pán? Že ano? Tak to taky určitě víte, že před velkým ohněm se musí mít člověk na pozoru. A nejen člověk, ale i taková zvířátka v lese. No jo, ale jak se můžeme před ohněm bránit, když on je větší a silnější než my? Zkusme to třeba tak, jako všichni ti zajíci a srnky v lese. Když hoří les, tak i ta nejmenší srnka ví, že před ohněm se nedá nikam schovat. Bohužel to ale neví některé malé děti a schovají se třeba pod postel nebo do skříně. To víte, že je tam oheň nakonec najde, ale hasiči, kteří je přišli zachránit, je v té tmě a kouři v neznámém bytě najít nemusí. Takže hlavně se neschovávat a vůbec nejlíp, když budete volat pěkně hlasitě: "HOŘÍ", aby vás každý slyšel! No a taky samozřejmě. Když už se vám podaří utéct, nikdy se pro nic nevracejte zpět.

A co taková srnka může udělat, když stejně jako vy děti hasit neumí? Já myslím, že jste hádali správně. Prostě uteče někam do bezpečí. Ale víte co? Ona nikdy neutíká sama! Vždycky najde mámu srnku a pak s celým stádem utečou pěkně společně. A stejně to musíte udělat i vy děti. Kdyby hořelo u vás ve škole a nebylo by to zrovna ve třídě, kde jste, je váš úkol jednoduchý. Zůstanete ve třídě a tam si vás najde paní učitelka a všechny společně odvede do bezpečí přesně tak, jako máma srnka své děti. Paní učitelka přesně ví, co při vyhlášení poplachu dělat a tak je důležité poslouchat, co říká.

Ještě si, ale musíme říci, jak vlastně poznáme, že ve škole hoří. Samozřejmě můžeme vidět kouř nebo cítit zápach kouře. Dokonce se může stát, že ten oheň někdo z vás uvidí jako první. To se potom musí hned říct paní učitelce nebo komukoli dospělému, kdo je nablízku. Ale to se stane jen velmi výjimečně. Nejčastěji se o takové události dozvíte ze školního rozhlasu. Když se z rozhlasu ozve: "Pozor, pozor, je vyhlášen požární poplach!", tak si rychle vzpomeňte na to, o čem jsme si dnes povídali.

Víte, na co se nejvíc těším? Nejvíc se těším na to, až já dráček Hasík budu jednou velký a budu řídit opravdickou hasičskou cisternu. Bude to prima, ale abych pravdu řekl, tak se taky trošičku bojím. A víte proč? Protože některé děti si vůbec nedovedou představit, jak je těžké takové auto řídit a klidně přebíhají přes cestu, přejíždějí na kolech a provádí jiné věci na silnici, když houkající a blikající auta jedou k zásahu. Tohle není to pravé hrdinství, ale obyčejná lumpárna, která nemusí vždycky dobře dopadnout.

Ona totiž taková opravdická hasičská cisterna, která jede co nejrychleji k požáru, nejde zastavit jen tak! Váží totiž okolo 20 tun a to je asi jako 20 osobních aut dohromady. To je váha co? To se pak těžko zastavuje a mohlo by se opravdu stát, že se nepodaří zastavit, když někteří raubíři, ať už schválně nebo nechtěně, na silnici vběhnou. Proto na sebe dávejte velký pozor, neposkakujte u cesty, když jede hasičské auto nebo sanitka a raději jim zamávejte. Určitě vám nějakým způsobem odpoví.

No, a jestli se chcete stát, tak jako já, dobrými a ohleduplnými řidiči, tak se už teď dobře dívejte na své rodiče, jak řídí své auto. Takový správný řidič, nikdy houkající hasičské cisterně, policii nebo sanitce na silnici nepřekáží! Na vhodném místě pěkně zpomalí nebo (když je to potřeba) tak i zastaví a nechá houkající auta projet. Vždyť hasiči, zdravotní záchranná služba nebo policie nejedou s rozsvíceným majákem jen tak, ale proto, že někdo potřebuje jejich rychlou pomoc.


Korespondenční soutěž pro děti u příležitosti 140. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů v Kostelci nad Labem.
Připraveno ve spolupráci s Citadela Bruntál, z.s., www.hasik.cz.
v Kosteleckém zpravodaji otištěno v dubnu 2018